Uwaga! Wszystko co jest opisane w tym artykule ma charakter informacyjny i chociaż dołożyłem wszelkich starań by informacje te były zgodne z prawdą i aktualne to nie ponoszę żadnej odpowiedzialności w przypadku gdy uszkodzisz sobie komputer lub już istniejącą maszynę wirtualną. Jeśli nie czujesz się na siłach poproś kogoś bardziej technicznego o pomoc
Wszystkie niezbędne linki są dostępne na końcu artykułu.
Instrukcje dotyczą Microsoft Virtual PC 2007 oraz VMWare PLayer 3
Przed instalacją maszyny wirtualnej warto sprawdzić czy twój komputer obsługuje sprzętowo wspomaganą wirtualizację i jeśli tak to włączyć ją w BIOSie. Wirtualizacja bez wspomagania sprzętowego jest możliwa ale zauważalnie bardziej obciążająca procesor.
Używasz windowsa a chcesz postawić serwer linuksowy np. do testowania projektów? Masz windows XP a potrzebujesz Windows 98 żeby odpalić stary program? Chcesz przetestować jakiś system, który jeszcze jest w fazie beta. Chcesz przetestować jakieś oprogramowanie bez zaśmiecania podstawowego systemu operacyjnego? Nie ma problemu. Właśnie to umożliwi ci wirtualizacja!
Aby pobawić się wirtualizacją za darmo wystarczy Microsoft Virtual PC i system operacyjny. Ja do tego zestawu dorzucam jeszcze VMWare Player, który ma więcej funkcji niż Virtual PC.
Po pobraniu i zainstalowaniu Microsoft Virtual PC odpalamy go i wybieramy opcje "New...". Jeśli chcesz dodać nową maszynę to zostaw zaznaczoną opcję "Create a virtual machine". W kolejnych krokach podaj nazwę maszyny (jak będzie widziana na liście maszyn wirtualnych) wybierz jaki system chcesz zainstalować, w razie potrzeby ustaw poziom dostępnej pamięci RAM dla wirtualnej maszyny.
Stwórz nowy dysk wirtualny. Przypisz odpowiednią ilość miejsca i wybierz lokalizację tego dysku.
Po tych operacjach możesz juz instalować system na serwerze wirtualnym. Aby uruchomić maszynę wirtualną kliknij dwa razy na odpowiednią pozycję na liście wyboru. Jeśli chcesz zainstalować system z obrazu ISO płyty wybierz "Capture ISO Image" z menu "CD" dla danej maszyny wirtualnej.
Dlaczego w ogóle instalować VMWare playera? Odpowiedzi są proste. Jest lepszy, szybszy, wydajniejszy, lepiej obsługuje systemy linux. Oprócz tego umożliwia przechwytywanie urządzeń usb i wiele innych rzeczy, które są niemożliwe do uzyskania pod Virtual PC.
Pobierz VMWare Player i go zainstalować (wymagany restart systemu).
Nie jest to trudne. Proces tworzenia maszyny wirtualnej poprowadzi cię za rękę. Wybierz miejsce gdzie maszyna ma być utworzona, jaki system ma być zainstalowany i źródło instalacji (obraz ISO, płyta CD). Jedyna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to ilość miejsca przeznaczonego na wirtualny dysk (wielkość wirtualnego dysku). Ponieważ nie da się tego zmienić (oficjalnie) to warto przemyśleć wielkość przydzielanego miejsca na początku i ew. dać go więcej niż proponowana domyślna wielkość. Wszystko zależy od tego do czego będziesz wykorzystywać maszynę wirtualną.
Starsze wersje Playera (poniżej 3) nie mają opcji tworzenia maszyn wirtualnych - można tylko uruchamiać już istniejące maszyny. Dlatego ta instrukcja może się przydać tym wszystkim, którzy używali VirtualPC, a teraz chcą się przesiąść na VMWare.
Aby przekształcić wirtualną maszynę stworzona przez Virtual PC w maszynę obsługiwaną przez VMWare Player po uruchomieniu Playera wybierz opcję "Open Virtual Machine i wskaż plik z konfiguracją maszyny wirtualnej stworzonej przez Virtual PC.
Gdzie są opcje maszyny wirtualnej? Pamiętasz jak wybierałeś miejsce na dysk wirtualny? To nie ma nic wspólnego z opcjami :) Opcje są zapisywane w katalogu "Moje Dokumenty" w podkatalogu "My Virtual Machines" i podkatalogu określonym nazwą maszyny ustaloną przez Ciebie. Przykładowo jeśli maszyna nazywa się "test1" to ścieżka do ustawień jest:
"%Moje Dokumenty%\My Virtual Machines\test1\test1.vmc"
Podczas konwertowania maszyny wirtualnej VMWare może chcieć doinstalować dodatkowe narzędzia. Warto się zgodzić. Dodają one często bardzo przydatne opcje.
VMWare Player przekształci maszynę wirtualną na format lubiany przez siebie i w sumie na tym moglibyśmy zakończyć. Problem jest wtedy gdy nie chcemy mieć Wirtualnej maszyny w domyślnym katalogu.
Aby to zrobić trzeba się pogimnastykować. Po pierwsze VMWare Player tworzy swój własny katalog z ustawieniami w tym samym miejscu co Virtual PC, ale nadal używa dysku wirtualnego stworzonego przez Virtual PC. Nie było by w tym nic złego ale ustawienia te zajmują bardzo dużo miejsca i niekoniecznie chcemy je mieć w "Moje Dokumenty". Ponieważ VMWare nadal używa dysku wirtualnego stworzonego przez Virtual PC nie możemmy go usunąć ale same ustawienia możemy spokojnieprzenieść w inne miejsce. Gdzie są ustawienia? Ustwaienia są w tym samym katalogu co ustawienia Virtual PC. Jak przejdziesz do tego katalogu zobaczysz, że został stworzony nowy podkatalog o nazwie takiej samej jak maszyna wirtualna. Możesz przenieść ten katalog w inne miejsce.
Jeśli przeniosłeś katalog w inne miejsce odpal VMWare Player i kliknij prawym przyciskiem myszy na danej maszynie wirtualnej i wybierz opcję "Remove VM from the library". Następnie Wybierz opcję "Open a Virtual Machine". Przejdź do katalogu z ustawieniami VMWare dla danej maszyny wirtualnej i wybierz plik "nazwa_maszyny.vmx". Maszyna pojawi się na liście. Wybierz teraz ją, kliknij prawym i wybierz opcję "Edit VM". Zaznacz pozycję "Hard Disk" i na dole kliknij "Remove". Chcemy usunąć ten dysk gdyż ścieżka do niego jest nieaktualna (dlatego dysk zostanie usunięty z opcji maszyny wirtualnej ale zostanie fizycznie na naszym dysku twardym) - przenieśliśmy przecież katalog i trzeba tą ścieżkę zaktualizować. Dysk zostanie usunięty. Musimy teraz dodać go ponownie ale ze wskazaniem na odpowiedni plik. Kliknij na dole guzik "Add...", wybierz "Hard Disk" i "Next". W następnym kroku wybierz "Use an existing virtual disk" i "next". W następnym kroku wybierz katalog z ustawieniami VMWare Player dla danej maszyny wirtualnej i wskaż plik "drive-0.vmdk". Zatwierdź i to wszystko. Maszyna wirtualna już działa.
Jeśli chcesz przenieść gdzieś dysk wirtualny stworzony przez Virtual PC po prostu przenieś go w inne miejsce a maszyna wirtualna przy starcie sama spyta się o nową lokalizację.
Pamiętaj, że dysk wirtualny stworzony przez Virtual PC jest wymagany przez VMWare Player i nie wolno go usuwać.
Po co tak kombinować? Nie wiem. Ja po prostu przerzuciłem maszynę wirtualną na szybszy dysk. Dodatkowo staram się mieć partycję systemową jak najmniej zaśmieconą. 20gb wirtualnego dysku + ustawienia nie spełniały tego założenia :)
Po podłączeniu maszyny wirtualnej zapewne nie działa sieć. Jak włączyć sieć w VMWare Player?
Żeby właczyć sieć w maszynie wirtualnej wybierz z menu dla danej maszyny wirtualnej pozycję:
VM/Removable devices.../Network adapter/connect
Wybierz z menu VM/Settings (lub użyj CTRL+D). W zakładce "Hardware" wybierz "CD/DVD (IDE)" i zaznacz opcję "Use ISO image file". Wskaż plik ISO.
Jeśli nie możesz odpalić płyty być może napęd jest wyłączony. Aby go włączyć przejdź do menu "VM/Removable devices/CD/DVD (IDE)" i wybierz opcję "Connect".