English version

Uzupełnianie geotagów w obrazkach

Problem

Często zdarza się, że nasze zdjęcia nie mają podanych współrzędnych w danych EXIF. Może to być spowodowane wieloma czynnikami: aparat nie ma wbudowanego GPS, GPS w aparacie nie załapał położenia lub mamy GPS wyłaczony w celu oszczędzania baterii. Ja sam miałem taki problem i nie znalazłem prostej metody na dodanie geotagów (lat/lng) do danych EXIF więc postanowiłem uprościć sobie to najbardziej jak można.

Exiftool

Jednym z najlepszych narzędzi do edytowania danych EXIF w plikach zdjęć (np. jpg) jest ExifTool. Jednak żeby z niego skorzystać trzeba wykonywać polecenie osobno dla każdego zdjęcia. To jeszcze nie jest takie straszne, ponieważ takie zadania można zautomatyzować. Najgorsze jest uzyskanie współrzędnych dla każdego zdjęcia. Może to być pracochłonne. Dlatego powstało to narzędzie.

Wymagania

Współrzędne lat/lng zdjęć

Ten edytorek ułatwia uzyskanie współrzędnych geograficznych dla zdjęcia. Jednak nie jest to żaden magiczny automat. Będzie to wymagało od Ciebie trochę pracy. Najważniejsze jest abyś wiedział gdzie zdjęcie zostało zrobione. Druga sprawa to przynajmniej podstawowa znajomośc konsoli (windows lub linux - zależnie od systemu, na którym pracujesz)

Narzędzie składa się z dwóch kolumn. W pierwszej kolumnie znajduje się mapa w drugiej znajduje się okno danych. Teraz wystarczy zdjęcie przeciągnąć na mapę i "upuścić" je w miejscu gdzie zostało zrobione. To wygenruje gotową komendę wykorzystującą ExifTool to dodania odpowiednich tagów Exif. Można upuszczać kilka zdjęc na raz. Dane wyjściowe najlepiej skobiować do pliku .bat (.sh) i odpalić w katalogu ze zdjęciami. Wymaga to też tyle wolnego miejsca na dysku ile zajmują zdjęcia. Wynika to z faktu, że exiftool domyslnie robi backup edytowanego zdjęcia. Backupy te oczywiście można bezpiecznie usunąć po zakończeniu edycji.

Pamiętaj, żeby po odpaleniu narzędzia nie zmieniać rozmiaru okna. Po każdorazowej zmianie rozmiaru okna trzeba odświeżyć stronę, zeby przeładować pliki.

Link do edytora lat/lng exif w zdjęciach