jesteś w: Główna > Inne > statystyki stron www
Ostatnia aktualizacja tej strony: 2006-12-14, 18:12:36

Statystyki i darmowe liczniki www

Jakie statystyki i liczniki stron uwzględniam?

W tym zestawieniu uwzględniam tylko systemy "zewnętrzne" czyli takie, które nie wymagają instalacji żadnego oprogramowania na serwerze, a jedynie umieszczenie odpowiedniego skryptu javascript w kodzie strony.

Takie statystyki z reguły działają ze stronami wykonanymi w dowolnej technologii jeśli tylko przeglądarka obsługuje javascript (a obecnie jest to większość - nawet te na urządzenia mobilne).

Wszystkie statystyki i liczniki internetowe umieszczam w porządku alfabetycznym niezależnie czy są to statystyki bezpłatne czy też płatne.

Systemy statystyk internetowych i liczniki www

Statystyki i liczniki darmowe-statystyki.com/

http://www.darmowe-statystyki.com/

Jak dla mnie obecnie spalone. Brak dema. Po założeniu konta sytem rejestracji się wysypał, a przy próbie logowania okazało się, że jużten mail jest zarejestrowany ale hasło nie jest poprawne. Oczywiście aby się zalogować muszę potwierdzić rejestrację - szkoda, że nigdzie o tym informacji nie dostałem i do kurwy nędzy - wyróżnienie linków z tekstu innym kolorem lub podkreśleniem może ludziom zaoszczędzić mnóstwo czasu i nerwów! Fajnie, że strona się waliduje ale to nie zwalnia z obowiązku dbania o użyteczność.

Skrypt generuje się dla każdej podstrony i zajmuje tylko jedną linikę, jednak cudowne document.write() skutecznie wyłącza z użycia XHTML serwowany jako a/x+x.

Chociaż w pomocy znjduje się notatka: Czy mogę monitorować więcej niż jedną stronę swojego serwisu? Tak, system darmowe-statystyki.com pozwala na monitorowanie wszystkich stron w serwisie (html, php, asp itp.), wystarczy tylko umieścić wygenerowany przy rejestracji kod do stron, i wkleić na strony które mają być monitorowane. to okazuje się, że można wygenerować tylko 10 skryptów.

Interfejs statystyk jest HTML-owo obrazkowy i raczej ubogi (może poza PHP-owymi warningami, których pokazuje się sporo). W menu wyboru skryptów przydałoby się dodać jakiś title dla ikonek, żebym wiedział co one robią!

Dane są aktualizowane prawie natychmiast (po ok.2-3 minutach).

Kod statystyk jest jednocześnie kodem licznika i nie ma możliwości korzystania ze statystyk bez umieszczania licznika na stronie. co niekoniecznie jest dobre bo nie wszyscy chcą mieć jakiś picowaty i bezsensowny licznik na stronie.

Statystyki Google analytics

http://www.google.com/analytics/

Statystyki stron internetowych oferowne przez Google są darmowe dla wszystkich stron o odwiedzalności mniejszej niż 5 milionów odsłon lub dla użytkowników korzystających z Google adWords. Wersja darmowa jest wersją pełną i nie wiążą się z nią żadne ograniczenia ani wymogi.

Statystyki oferują wszystkie najważniejsze zestawienia z możliwośćią ustawienia dowolnego okresu prezentacji! Dodatkowo te statystyki są mocno zintegrowane z usługami reklamowymi oferowanymi przez Google. Nie ma żanych problemów z uruchomieniem statystyk na stronach xhtml z prawidłowym MIME.

Ciekawą opcją oferowaną przez GA jest site overlay czyli graficzna prezentacja najczęściej klikanych linków na danej podstronie.

Interfejs statystyk jest hybrydą HTML i Flash (wykresy są prezentowane we Flashu). Istnieje możliwość eksportu danych do wielu innych formatów (csv, xls, txt). Należy też zwrócić uwagę na listwę nad wykresami. Daje ona kilka opcji takich jjak rodzaj zestawień oraz ilość wyświetlanych informacji.

W niektórych przypadkach dane można łączyć ze sobą (bordowa ikonka przy danej pozycji w tabeli) i np. najczęściej odwiedzane strony można połączyć ze słowami kluczowymi, które do tych stron prowadziły.

Skrypt wykorzystywany przez statystyki www jest prosty i składa się z dwóch linijek kodu javascript. Domyślnie wywoływana jest funkcja urchinTracker(). Jeśli stosujemy na stronie bezpieczne linki (np. htttp://www.mojastrona.pl/firma/kontakt zamiast http://www.mojastrona.pl/index.php?id=2&d=kontakt) nie musimy w żaden sposób modyfikować skryptu. Google Analytics zam zbuduje strukturę serwisu na podstawie linków. W przeciwnym przypadku możemy wywołać funkcję z parametrem, którym będzie struktura strony jaką byśmy chcieli otrzymać. Przykładowo jeśli strona z kontaktem ma postać http://www.mojastrona.pl/?id=3 to możemy na niej wywołać skrypt w następujący sposób: urchinTracker('/firma/kontakt'); i GA na tej podstawie zbuduje strukturę strony.

Dzięki możliwości wywoływania funkcji z parametrem statystyki Google Analytics można używać także na stronach Flash lub wykorzystujących XML HTTP Request (tzw. AJAX). Takie skrypty mogą być też umieszczone w linkach i innych elementach.

Google Analytics to statystyki raczej dla zawodowców dlatego nie udostępniają one żadnych "bajerków" typu liczniki czy loga. Niestety interfejs statystyk Google Analytics nie jest dostępny w Polskiej wersji językowej.

Dane odświeżane są kilka razy dziennie, a czasami przerwa pomiędzy danymi może wynosić nawet kilkanaście godzin!

Statystyki i liczniki MyStat

http://www.mystat.pl/

Statystyki stron internetowych MyStat są dostępne w kilku wersjach także bezpłatnej. Co ciekawe nawet w płatnych-najtańszych statystykach jest obowiązek umieszczania logo na stronie serwisu (a cena ta wynosi aż 99**/299 pln/rok - cokolwiek to znaczy). Wersje płatne można testować przez okres 14 dni.

Statystyki w wersji bezpłatnej i płatnej-najtańszej oferują szczegółowe dane o odwiedzinach dla ostatnich 2 miesięcy. Pozostałe wersje nie mają żadnych ograniczeń.

Wg. autorów czas między odświeżaniem danych nie przekracza 5 minut (dla droższych wersji jest to jedna minuta!).

Interfejs satystyk jest wykonane całkowicie w HTML ale autorzy nie zapewnili możliwości eksportu danych do żadnego z popularnych formatów.

Statystyki nie prezentują zbyt dużej ilości danych, a np. w statystyce przeglądarek nie ma ani słowa o Firefox (wszystki są rozpoznawane jako Mozilla). Inne statystyki techniczne prezentują za to o wiele więcej szczegółów (np. dostyczących systemów operacyjnych czy rozdzielczości) niż większość systemów statystyk. Dokładne informacje można znaleźć dopier w informacjach o wersjach przeglądarek ale nawet i tam Firefox jest rozpoznawany jako Mozilla.

Oprócz statystyk można na stronie umieścić licznik odwiedzin, który jest dostępny w wielu wersjach. Dodatkowo strony posiadające statystyki MyStat są umieszczane w rankingu stron (podobno odświeżanym co godzinę).

System statystyk buduje automatycznie strukturę strony na podstawie odwołań do skryptu ale nie jest to struktura drzewiasta. Sam skrypt to kilka linijek kodu i nie musi być modyfikowany dla poszczególnych podstron.

Wklejenie skryptu do dokumentu XHTML (MIME a/x+x) powoduje błędy parsera XML.

Statystyki i liczniki OneStat

http://www.OneStat.com/

Statystyki oneStat posiadają interfejs całkowicie HTML-owy

Kod skryptu do wklejenia to ponad 60 linijek. Można było to upchnąć do pliku zewnętrznego ale rozumiem, że celem tego była możliwość ręcznego zmieniania parametrów skryptu.

Skrypt automatycznie rozpoznaje URL i tytuł strony ale istnieje też możliwość ręcznego ustawienia tych parametrów. Odbywa się to za pomocą panelu administracyjnego bądź poprzez modyfikację 13 i 14 linijki skryptu, a dokładnie wartości var osp_URL=d.URL; i var osp_Title=d.title;. Wartości parametrów należy podawać w podwójnych cudzysłowach, przykładowo adres strony powinien wyglądać tak: osp_URL="http://www.mynthon.net/articles/inne/statystyki";.

Wersje Platinum i Enterprise mogą bydować drzewiastą strukturę strony na podstawie struktury linków

Statystyki OneStat umożliwiają eksport danych do formatu Microsoft Excel. Można otrzymywać na maila sprawozdania miesięczne lub tygodniowe oraz dosyć swobodnie ustawić zakres czasowy prezentowanych danych (do 24 miesięcy wstecz).

Statystyki umożliwiają śledzenie kampanii oraz mierzenie konwersji. Do korzystania ze statystyk na stronach w technologii Flash należy posiadać specjalny skrypt, który można otrzymać po skontaktowaniu się z pomocą techniczną OneStat.

Statystyki istnieją w kilku wersjach płatnych i wersji bezpłatnej. Wersja bezpłatna udostępnia darmowy licznik na stronę oraz kilka podstawowych statystyk ale nie są one chronione hasłem (są ogólnodostępne).

Moje pytanie dotyczące kilku szczegółów technicznych nie doczekało się odpowiedzi - być może taka jest polityka wobec nowych/bezpłanych klientów.

Statystyki i liczniki stat24

http://www.stat24.com/

http://www.stat24.pl/

Statystyki są dostępne w kilku wersjach: darmowej i płatnych. Oprócz statystyk stat24 oferuje możliwość umieszczenia strony w rankingu ranking.stat.pl oraz umieszczenie liczników graficznych na własnej stronie.

Interfejs sstatystyk jest wykonany całkowicie we Flashu. Dane można eksportować do kilku formatów. Istnieje możliwość udostępniania statystyk osobom trzecim. Pełna dokumentacja znajduje się na stronie www.stat24.pl. Interfejs jest dostępny w języku polskim. Dane są odświeżan co ok. 20 minut.

Skrypty przygotowane są do umieszczania w HTML, XHTML (MIME app/x+x), Flash.

Zanim przejdę do dokładniejszego opisu muszę powiedzieć więcej o skryptach.

Skrypt jest tak naprawdę unikalnym identyfikatorem stworzonym w interfejsie statystyk. Każdy skrypt identyfikuje inną stronę i na każdej stronie musi (choć nie koniecznie) być wklejony inny skrypt. Zatem jeśli mamy do dyskozycji dwa skrypty możemy monitorować ruch na dwóch podstronach, wklejając na każdej inny, unikalny skrypt. Można oczywiście wkleić jeden skrypt na wielu podstronach ale wtedy wyniki dla podstron z tym samym skryptem będą zsumowane w jeden wynik przypisany do odpowiedniego skryptu.

Jak wszystkie metody tak i ta ma wady oraz zalety. Wadą jest niewątpliwie konieczność wklejania różnych skryptów na różnych podstronach (co można skutecznie rozwiązać przy użyciu języka wykonywanego po stronie serwera, np. PHP). Zaletą jest pełna kontrola nad tym, które podstrony chcemy monitorować, a w razie potrzeby możliwość przepięcia skryptu z jednej strony na drugą.

Bezpłatne statystyki stat24

Bezpłatne statysyki stron www stat24 oferują dwa skrypty oraz nielimitowaną ilość odsłon. Na stronie monitorowanej należy także umieścić logo stat24 oraz należy liczyć się z możliwością wyświetlania reklam fundacji charytatywnych lub ankiet. Bezpłatne statystyki nie oferują możliwości monitorowania stron wykonanych w technologii Flash.

Płatne statystyki stron www

Płatne wersje statystyk www stat24 różnią się dostępną ilością skryptów oraz ilością danych w niektórych statsytykach. Ceny uzależnione są od ilości odsłon. Nie ma konieczności umieszczania logo na stronie oraz brak jest ankiet i reklam.

Statystyki Net Applications

http://www.netapplications.com/

Statystyki TheCounter.com

http://www.TheCounter.com/

www.get-lead.com

www.get-lead.com

FreeStat.pl

FreeStat.pl

www.countomat.com/

www.countomat.com/

www.neostat.pl/

www.neostat.pl/

www.trafiq.pl/

www.trafiq.pl/

www.moai-stats.pl/

www.moai-stats.pl/

stat.4u.pl/

stat.4u.pl/

wymiana.org/

wymiana.org/

www.statcounter.com/

www.statcounter.com/

www.SiteStats.com

www.SiteStats.com

www.opentracker.net

www.opentracker.net

AccessCounter.com

AccessCounter.com

www.web-stat.com

www.web-stat.com

www.softngine.com

www.softngine.com

www.Logaholic.com

www.Logaholic.com

www.SpecialStat.com

www.SpecialStat.com

www.e-consultancy.com

www.e-consultancy.com

countomat

http://www.countomat.pl

Menu

Działy:

Quick start:

Inne:

animacje Flash

Diablo 2: