jesteś w: Główna > javascript > Jak zablokować prawy przycisk myszy.
Ostatnia aktualizacja tej strony: 2022-03-28, 21:03:17

Jak zablokować możliwość używania prawego przycisku myszy?

Zapewne zastanawiasz się jak zabezpieczyć obrazki na swojej stronie przed możliwością zapisu. Chcesz poprzez JavaScript zablokować możliwość używania prawego przycisku myszy.

Daruj sobie!!!. Blokowanie prawego przycisku nie uchroni cię przed pobraniem obrazków z twojej strony a może znacznie utrudnić poruszanie się po serwisie

Jak zapisać zdjęcia i obrazki ze strony gdy jest zablokowana możliwość używania prawego przycisku myszy?

Możliwości jest kilka i zobaczysz, że wszystkie są tak proste do zastosowania, że nie warto marnować nawet minuty na skrypty "zabezpieczające". Sorry za mieszanie terminów polsko-angielskich ale część rzeczy muszę zgadywać.

Metoda na wyłączony JavaScript

Najprostszym sposobem na zapisanie obrazów z "zabezpieczonej" strony jest wyłączenie JavaScript.

W trzech najpopularniejszych przeglądarkach robi się to w ten sposób:

Od tej pory w przeglądarce nie działa JavaScript a co za tym idzie także blokada prawego kliknięcia

Metoda na cache

Aby przyspieszyć działanie stron internetowych stosuje się cache czyli pamięć podręczną. Przechowuje ona na dysku wszystkie obiekty pobrane przez przeglądarkę podczas pracy w internecie, dzięki czemu obiekty te nie muszą być pobierane jeszcze raz podczas wizyty na danej stronie ale są ładowane bezpośrednio z dysku twardego komputera.

Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy dostęp do wszystkich elementów strony:

Zapisz stronę jako.../Save as...

W przeglądarce z menu Plik (File) wybieramy opcję "Zapisz jako" a następnie w okienku "Zapisz jako" (Save As Type):

Następnie wybieramy miejsce docelowe gdzie chcemy zapisać plik i gotowe.

Firefox - Informacje o stronie/Page info

W przeglądarce Firefox z menu Tools (Narzędzia) należy wybrać opcję "Page info" (Informacje o stronie). W zakładce "Media" można przeglądać wszystkie pliki multimedialne umieszczone na stronie.

Co taki skrypt robi źle?

Odpowiedź jest prosta - wszystko!

Blokowanie menu kontekstowego nie pozwala na proste używanie takich opcji jak drukowanie czy dodawanie do ulubionych. Dodatkowo przeglądarki mają wbudowane lub możliwe do dodania za pomocą rozszerzeń lub pluginów opcje, do uruchomienia których niezbędne jest używanie prawego przycisku myszy. Najbardziej rozpowszechnioną tego typu opcją są Gesty myszy (ang. Mouse Gestures).

Co to są Mouse Gestures i z czym to się je?

Gesty myszy (eng. Mouse Gestures) są poleceniami wydawanymi aplikacjom z pomocą określonych ruchów kursorem myszy. Podczas wykonywania gestu zazwyczaj należy trzymać wciśnięty prawy przycisk myszy. Przykładowo wciśnięcie prawego przycisku myszy i "pociągnięcie" myszką w lewo w przeglądarce Opera powoduje przejście przeglądarki Wstecz.

Gesty myszy są domyślnie wbudowane w przeglądarkę Opera. W przeglądarce Firefox można je dodać za pomocą rozszerzeń Mouse Gestures lub All-in-One Gestures.

Menu

Działy:

Quick start:

Inne:

animacje Flash

Diablo 2: